Procedura sprzedaży spółki

Bardzo popularne w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są spółkami kapitałowymi, co oznacza, że ich proces założenia może dla niektórych osób okazać się nieco skomplikowany. Istnieje jednak szybsza opcja, a mianowicie zakup gotowej spółki, do czego wystarczy jedynie sprzedaż wszystkich udziałów spółki nowemu nabywcy. W sytuacji, gdy w spółce występuje więcej wspólników, każdy z nich musi dokonać sprzedaży posiadanych udziałów. Osoba, która nabędzie udziały spółki, będzie mogła decydować o wszystkich jej sprawach, jak również reprezentować ją przez urzędami i instytucjami.

WAŻNE!
Przedmiotem sprzedaży nie jest spółka, aczkolwiek udziały w kapitale zakładowym.

Owa transakcja może być mylona z innymi transakcjami, które często dla wielu osób stanowią synonim „sprzedaży spółki”. Mowa o:
– sprzedaży przedsiębiorstwa spółki, która pozbawia daną spółkę całego majątku, dokumentacji handlowej, know-how, jak również wszelkich elementów, które okazują się niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej,
– sprzedaży majątku spółki, która w żaden sposób nie powoduje przejścia jednostki na nabywcę majątku, dopóki nie zostaną przeniesione udziały spółki. Tak samo jak w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, dotychczasowi właściciele nadal nimi pozostają.

W razie pytań, bądź wątpliwości, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym konsultantem!