Najpopularniejsze formy prawne przedsiębiorstw

Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie własnego biznesu to do wyboru mamy na prawdę wiele form prawnych. To jaką wybierzemy, zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Są jednak dwa rodzaje przedsiębiorstw, które są zdecydowanie najpopularniejsze i przyciągają do siebie największą ilość osób. Mowa tu o:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej, oraz
  • spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli chodzi o sektor prywatny, to aż 70% przedsiębiorców zdecydowało się właśnie na jednoosobową działalność gospodarczą. Gdyby zaś zagłębić się w Krajowy Rejestr Sądowy, wyraźnie widać, że spółka z o.o. stanowi aż 80 % zgłaszających. Jakie czynniki wpływają na taką przewagę jednoosobowej działalności gospodarczej?

 

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Jej rejestracja jest wyjątkowo prosta, co zachęca młodych przedsiębiorców. Dodatkową zaletą jest fakt, iż nie potrzebny jest tutaj kapitał początkowy. Dzięki temu firmę otworzyć można nawet z niewielkimi nakładami finansowymi. Zachęcająca jest również możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Pełna forma potrafi bowiem przyprawić o dreszcze. Inne zalety to np. duży wybór formy opodatkowania oraz brak obowiązku założenia konta firmowego.