Kiedy nie opłaca się kupować spółki?

Podjęcie działalności jest sporym ryzykiem dla przedsiębiorcy, ponieważ wiąże się z wieloma obowiązkami i poświęceniem czasu. Firmę można założyć w różnej formie, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Istnieją działalności, którym nie warto kupować spółki i prowadzić działalności w tejże formie.

Prowadzenie działalności w postaci spółki zdecydowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem dla małych działalności. Spółka wymaga nakładu dodatkowych kosztów, a także prowadzenia pełnej ewidencji księgowej, która jest uciążliwa.

Jeśli ktoś ma zamiar kupić spółkę dla obniżenia ZUS-u zapewne nie zdaje sobie sprawy, że nie będzie to dla działalności praktycznie żadną oszczędnością. Prawdą jest, że wspólnicy spółki nie muszą opłacać składek ZUS, jednak w zamian za to spółka generuje koszty związane z opodatkowaniem dochodów oraz wypłacanych dywidend, a także wysokie koszty związane z obsługą księgową.

Wkład na kapitał zakładowy spółki wynosi 5 000 złotych. Jeśli przedsiębiorca ma w zasobie takie pieniądze, nie oznacza, że od razu powinien zakładać spółkę. Rozwój firmy i konieczne inwestycje potrzebują o wiele większego nakładu pieniężnego niż 5 000 zł.

Decydując się na prowadzenie działalności w formie spółki należy przeanalizować czy będzie ona odpowiednia i korzystna dla danej firmy.