Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Obecnie formy prawne takie jak jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z o.o. są najczęściej wybierane przez przedsiębiorców. Zastanówmy się więc, jakie wady i zalety związane są z tymi rozwiązaniami. 
 
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym sposobem na prowadzenie własnej firmy. Założenie działalności gospodarczej wymaga niewielkich opłat i przebiega sprawniej niż założenie spółki z o.o. Prowadzenie księgowości tej formy działalności także nie generuje wysokich kosztów. Jednak jedną z wad jest odpowiadanie całym majątkiem za zobowiązania firmy. Ponadto prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą mamy obowiązek opłacania składek na ZUS, które po dwóch latach okresu preferencyjnego wynoszą ok. 1000 zł miesięcznie. 
 
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje według przepisów kodeksu spółek handlowych. Przy założeniu spółki z o.o. musimy liczyć się z poniesieniem większych kosztów niż przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Również koszty księgowości są wyższe, ponieważ system księgowości spółki z o.o. wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, na tyle skomplikowanych, że często przedsiębiorcy decydują się na współpracę z biurem rachunkowym. Jednak istotną zaletą jest, że za zobowiązania odpowiada spółka. Odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do ryzyka utraty wkładów, które wnieśli do spółki na pokrycie kapitału zakładowego. Udziałowcy spółki z o.o., nie są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, dlatego nie podlegają obowiązkowi opłacania składek ZUS. Pozwala to na duże oszczędności. 
 
Istnieje wiele wad i zalet zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółki z o.o. Od nas zależy, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze.