Istota spółek jednoosobowych

W Polsce bardzo często można zauważyć, iż funkcjonowanie spółek jednoosobowych jest podważane, ponieważ różni się z ideą spółki, której celem było współdziałanie.

Chcąc zagłębić się w ten temat, warto zaglądnąć do Kodeksu Spółek Handlowych, który w swoich zapisach wyraźnie określa to, iż spółka jednoosobowa jest spółką kapitałową, w przypadku której wszystkie udziały, a także akcje są przypisane do jednego wspólnika, a w niektórych przypadkach akcjonariusza.

W swojej pracy bardzo często spotykamy się z zapytaniami odnośnie tego czy możliwe jest funkcjonowanie jednoosobowej spółki osobowej. Skupiając się na obowiązujących przepisach – nie ma takiej możliwości, aczkolwiek istnieją sytuacje, kiedy spółka partnerska może stać się spółką osobową na jeden rok.

Warto wówczas mieć na uwadze fakt, iż w przypadku spółki jednoosobowej, wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, wówczas spoczywają na jednym wspólniku. Co ważne – w takiej sytuacji wspólnik nie zastępuje organu, a jedynie posiada jego prawa.